Novice

20. let projekta »Turizem in vrtec«

V projektu Turistične zveze Slovenije »Z igro do prvih turističnih korakov« je v lanskem šolskem letu sodelovalo kar 14.514 vrtčevskih otrok

18. julij 2024

Deli s prijatelji

Turistična zveza Slovenije v sodelovanju s Skupnostjo vrtcev Slovenije že od leta 2005 izvaja projekt »Turizem in vrtec – Z igro do prvih turističnih korakov". Namenjen je otrokom starim tri leta in več in bo v prihajajočem šolskem letu praznoval že 20. obletnico delovanja. V minulem šolskem letu so spoznavali » Okusne zaklade«, kar pomeni, da so se spoznavali s kulinaričnim turizmom.   

Od kje prihaja kruh in od kje mleko, osnovni živili, po katera večina družin dandanes odhaja v supermarkete? Otroci iz vrtca v Mislinji so odgovor na to vprašanje odkrili preko igre, ustvarjanja in nenazadnje okušanja.

»Na kmetiji Foltan so nam v krušni peči spekli kruh, gospa Franja, ki se ukvarja z lokalno pridelavo hrane, pa nam je pokazala, kako narediti jogurt. Otroci so ga lahko tudi okusili, »je ob zaključku projekta povedala Špela Tovšak, vodja enote Sončni Škrat Mislinja. V tradicionalni slovenski gostilni Repolusk, v kateri so med drugim izumili tudi črni kruh iz oglja, s katerim so 14. junija okronali 24. Vseslovensko srečanje oglarjev, so si ogledali kuhinjo in kuhinjske pripomočke in sodelovali pri pripravi pogrinjka in sladice.

Vrtec Mala Nedelja

»V našem vrtcu si izjemno prizadevamo za povezovanje z lokalnim okoljem, saj je to prostor, v okviru katerega otroci razvijajo veščine in odkrivajo nove interese. Projekt Turizem in vrtec je idealna priložnost, da smo stkali še bolj tesne vezi z društvi in organizacijami,« je mag. Mojca Vrhovnik, ravnateljica vrtca Slovenj Gradec pohvalila projekt Turistične zveze Slovenije. V prihodnjem šolskem letu bodo vrtčevski otroci ov okviru projekta odkrivali  kulturno dediščino v sodobni preobleki.

»Starši smo se v okviru projekta povezali z učitelji in vzgojitelji in potem še z lokalno skupnostjo,« je bila navdušena Veronika Furlan, ena od mislinjskih mamic, ki je za potrebe projekta za vrtčevske otroke zašila predpasnike z otroškimi risbicami, ki so bili na ogled na zaključni prireditvi. Na njej so se predstavili vsi sodelujoči deležniki, otroci pa so se posladkali z miškami, hrano naše mladosti, ki so jih pekle naše babice. »V vrtcu smo jim na 'šporhertu' skuhali žgance in otroci so bili navdušeni,« je povedala Veronika Furlan iz turističnega društva Mislinja, ki je prav tako sodelovalo v projektu.

Vrtec Pedenjped, Ljubljana

Vrtčevski otroci iz vse Slovenije so v okviru projekta spoznavali različne okuse, obirali so grozdje, si ogledovali vinske kleti in degustirali sok, igrali so vloge kuhar – natakar, kupec – prodajalec na vrtčevski tržnici, pridelovali so skuto in pripravljali štruklje, kuhali so zelenjavne juhe in pripravljali sokove, suho sadje, zdrave prigrizke v obliki sadnih nabodal, sire, grajske pojedine z grajskim pogrinjkom, spoznavali in nabirali so užitne divje rastline in zelišča in še marsikaj. V ospredju je bilo spoznavanje tradicionalne kulinarike in receptov ter lokalno pridelane, kar seveda pomeni tudi zdrave hrane. Med drugim so se naučili, da se hrane ne meče stran in so iz sadja, ki jim je ostalo od malice, skuhali mešano marmelado.

V minulem šolskem letu je sodelovalo 124 vrtcev s 730 oddelki, kar pomeni 14.514 otrok ter 1532 vzgojiteljic in vzgojiteljev ter njihovih pomočnic in pomočnikov. Vsaka skupina je izdelala turistično brošuro o svojem projektu.

Na naslovni fotografiji otroci iz vrtčevske skupine Videk, Šentvid pri Stični

Oglejte si tudi

Novice

11. Državno tekmovanje turistični vodnik

25. Oct 2024
Novice

Znani nagrajenci izbora Moja dežela - znak gostoljubnosti 2024

23. Oct 2024
Novice

Zlata kuhalnica z lokalnim pridihom

11. Oct 2024

Pridobite svojo Člansko Kartico

Članska kartica

Prijavite se na naše E-novice

Prijava na e-novice