Srečanje evropopotnikov 2021, EVRORANDO 2021

Pohodniki so po Evropski pešpoti E7 pod vodstvom planinskih, turističnih in gozdarskih vodnikov hodili nekaj več kot 4 ure.

31. May 2021

Pohoda se je v nedeljo 30. maja 2021 udeležilo več kot 200 popotnikov iz vse Slovenije, največ iz Ptuja, Radelj ob Dravi in Sevnice. Srečanje je potekalo ob zaključku Tedna gozdov, pod pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja.

Pohodniki so po Evropski pešpoti E7 pod vodstvom planinskih, turističnih in gozdarskih vodnikov hodili nekaj več kot 4 ure, vse do gradu Podsreda. Pohod se je začel v Bistrici ob Sotli, z jutranjim pozdravom župana Franja Debelaka, predsednika Komisije za evropske pešpoti Jožeta Praha in predstavnika Planinskega društva Atomske toplice – Podčetrtek.

Ob poti so ob pomoči gozdarjev z Zavoda za gozdove Slovenije OE Brežice, predstavnikov Kozjanskega parka in Občine Bistrica ob Sotli, spoznavali lepote kozjanske pokrajine.

Na gradu Podsreda je pohodnike pričakala čudovita razstava Polone Gorišek in županje občine Kozje Milence Krajnc, ki je kot slavnostna govornica poudarila pomen druženja in trajnostnega turizma. Predsednik Komisije za evropske pešpoti Jože Prah je več pohodnikom podelil priznanja za prehojeno Evropsko pešpot (v Sloveniji so tri, E6, E7 in E12, ki skupaj merijo 1000 km) in poudaril, kako pomemben je moto letošnjega Evropohoda, ki je  »prijateljstvo«. Slednje se je pričelo leta 2021 v Žužemberku, končalo pa se bo leta 2022 v Romuniji.

Poslanico je poslal tudi predsednik Evropske popotniške zveze Boris Mičić, ki skrbi za 12 evropskih pešpoti, ki skupaj merijo skoraj 70 000 km poti. Predstavniki ustanoviteljic Komisije za evropske pešpoti (glavna naloga komisije je skrb za poti in promocija), Janez Logar iz Zavoda za gozdove Slovenije, Manica Vintar iz Zveze gozdarskih društev Slovenije, Peter Misja iz Turistične zveze Slovenije ter Uroš Vidovič s Planinske zveze Slovenije so poudarili pomen skupne skrbi za naravo, organizacijo pohodništva, gozdne učne poti in načrtnega dela z gozdom ter trajnostnega turizma, kar je še posebej izpostavila Mojca Kunst, direktorica Kozjanskega parka, ki slavi 40 let. Ob tej priložnosti so pripravili tudi izjemen kulturni program, kar je  bila pika na i osrednjemu dogodku Evroranda 2021.

Evropska popotniška zveza si prizadeva za tesnejše sodelovanje med evropskimi popotniškimi organizacijami. EURORANDO je zamisel vseevropskega gibanja kot tradicionalnega evropskega  peš dogodka, ki se ponovi vsakih pet let, vsakič v drugi državi, vsakič z novim geslom!

Cilj vseh dogodkov je spodbujati:

•          razumevanje in varstvo krajine

•          učenje zgodovinskih tradicij okolja

•          varstvo zgodovinskih tradicij ter struktur

•            medsebojno razumevanje ljudi iz različnih delov Evrope

Popotniki so zaključili s pesmijo prijateljstva in obljubili, da se ponovno srečajo na evropskih pešpoteh in dogodkih ob Evrorandu.

Predsednik KEUPS

Jože Prah, 041 657 560, keups.slo@gmail.com