13. tekmovanje za Zlato kuhalnico - Kdo izmed njih je mogoče bodoči vrhunski kuhar

Med 21. in 29. septembrom 2022 so potekala regijska tekmovanja za Zlato kuhalnico. Gostiteljice regijskih tekmovanj so bile Srednja šola za gastronomijo in turizem Ljubljana, Srednja šola Izola in Srednje šole za gostinstvo in turizem v Celju, Radovljici in Radencih.

03. oktober 2022

Turistična zveza Slovenije v sodelovanju s Turistično gostinsko zbornico Slovenije in Društvom kuharjev in slaščičarjev Slovenije že več kot desetletje pripravlja tekmovanje v kuhanju, s čimer želimo osnovnošolke in osnovnošolce navdušiti za kuharske in gostinske poklice. Letošnje tekmovanje je še posebej aktualno, saj v gostinstvu in turizmu kronično primanjkuje kadrov.

Osnovnošolci iz 35 osnovnih šol so pripravljali raviole z nadevom iz mesa, užitnih divjih rastlin in zelišč z omako ter brezalkoholni hladni napitek na osnovi šipkovega čaja. Učenci so z ogromno strastjo in veseljem vihteli kuhalnice in se dobro znašli v kuhinjah. V sklopu priprav na tekmovanje so si pridobili tudi ročne spretnosti ter nekaj splošne izobrazbe, ki jim bo doma koristila pri pripravi obrokov. V tekmovanje vsa leta izvajanja vključujemo tudi projekt Zero waste oziroma Nič odpadkov. S tem mlade pripravljalce hrane vzgajamo, da vse porabijo in je čim manj odpadkov že pri sami mehanski obdelavi živil.

Ob zaključku tekmovanja so jedi servirali, pripravili razstavno mizo ter jedi ob pogrinjku predstavili ocenjevalni komisiji. Pogled na tako pripravljene mize je bila prava paša za oči in tudi brbončice.

Najboljših dvanajst ekip se je uvrstilo na državno tekmovanje, ki bo potekalo predvidoma 14. novembra 2022 v Thermani Laško, v sklopu Gostinsko turističnega zbora Slovenije. Na njem se bodo pomerile ekipe šol:

• OŠ Sava Kladnika Sevnica
  • OŠ Primoža Trubarja Velike Lašče
  • OŠ Ivana Babiča Jagra Marezige
  • OŠ Šmarje pri Kopru
  • OŠ Podčetrtek
  • OŠ Bistrica ob Sotli
  • OŠ Toma Brejca Kamnik
  • OŠ 16. decembra Mojstrana
  • OŠ A. T. Linharta Radovljica
  • OŠ Miklavž pri Ormožu
  • OŠ Stročja vas Ljutomer
  • OŠ Beltinci

Najboljše tri bodo ob zaključku prejele zlato, srebrno in bronasto kuhalnico.

Vabljeni k ogledu utrinkov s posameznih tekmovanj!

Renesančna Soteska

23. Apr 2024

Turistično športno društvo Gora znova aktivno!

Turistično športno društvo Gora
23. Apr 2024

Svetovni dan zemlje: Planet proti plastiki

22. Apr 2024