Ob svetovnem dnevu turizma poziv k turizmu, ki je odgovoren, vključujoč in trajnosten in ni le gonilo gospodarskega razvoja, temveč tudi ključ do bolj povezanega in razumevajočega sveta.
Spoštovani gostji, v imenu Turistične zveze Slovenije, krovne organizacije turističnih prostovoljcev, vas lepo pozdravljam na osrednji prireditvi ob svetovnem dnevu turizma, ki letos poteka na temo turizem in mir.
Naša turistična društva v sodelovanju z občinami, kulturnimi in vzgojno - izobraževalnimi ustanovami, enotami Zavoda za gozdove Slovenije, domovi za starejše, založbami in drugo zainteresirano javnostjo danes po vsej Sloveniji berejo v naravi. Na ta način povezujemo predstavnike vseh generacij, sklepamo nove vezi in gradimo mostove. Obiskovalcev ni nikoli preveč, vprašanje je samo, ali jih znamo pravilno usmerjati. Obiskovalci so vedno dobrodošli, tako domači kot tuji.
Vse sodelujoče smo ob svetovnem dnevu turizma nagovorili, da prispevajo misel na temo "Turizem in mir", zato bom v uvodu takšno misel prispeval tudi sam:
"Potovanja uničujejo predsodke, nestrpnost in ozkosrčnost, in mnogi naši ljudje to zelo potrebujejo. Nemogoče je pridobiti široka, zdrava in dobrohotna stališča do ljudi in stvari, če celo življenje tičiš na majhnem kotičku zemlje." – Mark Twain
Citat iz knjižne uspešnice Marka Twaina z naslovom Nedolžni v tujini poudarja, kako potovanja širijo obzorja in prispevajo k razumevanju, sprejemanju in miru med ljudmi. Ko zapustimo svoje vsakdanje okolje, se soočimo z novimi kulturami, drugačnimi pogledi in izkušnjami, ki nas bogatijo in pomagajo preseči stereotipe.
Potovanja so lahko ključna pri preprečevanju vojn, saj omogočajo osebne stike med ljudmi različnih narodov. S tem se spodbujajo medsebojno razumevanje, empatijo in zavedanje, da imamo kljub našim razlikam skupne vrednote in cilje, kar lahko prispeva k bolj miroljubnemu svetu.
Turizem združuje ljudi, zato je ob svetovnem dnevu turizma na mestu razmislek o globoki povezavi med turizmom in mirom. Trajnostni turizem lahko spremeni skupnosti – ustvarja delovna mesta, spodbuja vključevanje in krepi lokalno gospodarstvo. Z vrednotenjem in ohranjanjem kulturne in naravne dediščine, kar lahko pomaga zmanjševati napetosti in negovati mirno sobivanje. Turizem lahko spodbuja tudi gospodarsko soodvisnost med sosedami, spodbuja sodelovanje in miren razvoj.
Nenazadnje turizem širi obzorja. Vsak popotnik je lahko ambasador, ki spoštljivo sodeluje z lokalnim prebivalstvom, priznava našo raznolikost, hkrati pa vrednote, ki nas vse združujejo.
A potovati je potrebno odgovorno, graditi je treba mostove in spodbujati medsebojno spoštovanje med kulturami in narodi. Skupaj lahko izkoristimo moč turizma za spodbujanje miru in blaginje za vse.
Zavedati se je treba, da je turizem mogoč samo tam, kjer je mir, na vojnih območjih ga ni, na območjih velikih konfliktov in napetosti pa je precej zmanjšan.
Spoštovane gostje in gostje, ob zaključku poudarim, kako izjemno pomembno je, da nadaljujemo s prizadevanji za turizem, ki gradi mostove in neguje vrednote miru. Turizem, ki je odgovoren, vključujoč in trajnosten, ni le gonilo gospodarskega razvoja, temveč tudi ključ do bolj povezanega in razumevajočega sveta.
Naj bo vsak izmed nas ambasador miru, ki skozi potovanja in medkulturno sodelovanje prispeva k boljši prihodnosti za vse. Z majhnimi dejanji – s spoštovanjem, prijaznostjo in odprtostjo – lahko prispevamo k ustvarjanju sveta, kjer bo mir temelj vsakega potovanja.
Naj bo naše današnje srečanje le začetek številnih pobud, s katerimi bomo skupaj tlakovali pot k sožitju, razumevanju in trajnemu miru.
Hvala vsem za vašo prisotnost in podporo.
Naslovna fotografija: Marko Delbello Ocepek