Gastronomija

Kulinarični in gastronomski spominki v Panonsko Termalni Sloveniji

17. november 2020

Turistična zveza Slovenije je med partnericami projekta European Region of Gastronomy – Slovenija 2021. Kot projekt je prijavila izvedbo natečajev za izvirne gastronomske in kulinarične spominke in sicer vsako leto za eno od 4 turističnih regij. Za letošnje leto je bila izbrana Panonsko termalna Slovenija. Kljub relativno nizki kakovosti turističnih proizvodov splošna ocena ni neugodna. Nekaj spominkov kaže na dejstvo, da njihovi ustvarjalci v tej turistični regiji prepoznavajo razvojne priložnosti. Žal nismo prejeli skoraj nič izdelkov iz Dolenjske in Bele Krajine, kar je verjetno posledica nepoznavanja novih makro destinacij.

Strokovna komisija je ocenjevala 12 kulinaričnih pripomočkov in 33 prehranskih spominkov. Tudi izdelki, ki se niso uvrstili v ožji izbor, imajo velike tržne potenciale, če bodo odpravljene manjše pomanjkljivosti. Te je komisija navedla ob vsakem izdelku.

Izdelki, ki bodo predstavljeni mednarodno

Strokovna komisija je izbrala 9 kulinaričnih spominkov in izdelkov s področja kuhinjske opreme, ki nas bodo v prihodnje zastopali na mednarodnih spletnih straneh. Njihovi proizvajalci prejmejo listino kot potrdilo, da je njihov izdelek uvrščen v izbor devetih najboljših slovenskih kulinaričnih spominkov za izbor IGCAT. Vseh devet izdelkov, ki jih moramo poslati v Barcelono, je zato potrebno čim prej opremiti še z nalepkami »European Region of Gastronomy – Slovenija 2021«. Postavitev naših izbranih spominkov na mednarodno spletno stran bo pospešila tudi njihovo naročanje oz. prodajo.

Seznam 9. kulinaričnih spominkov in izdelkov s področja kuhinjske opreme za izbor IGCAT:

Prijavitelj

DESTINACIJA JERUZALEM SLOVENIJA

KMETIJA BEZJAK, DAVID BEZJAK

Jedilne bučne semenke - pražene

Strokovna komisija je izbrala prejemnike zlatega, srebrnega in bronastega priznanja ter posebnega priznanja v kategoriji prehranski spominek. Prav tako so v kategoriji kuhinjski pripomoček izbrani prejemniki zlatega, srebrnega in bronastega priznanja. Priznanja bodo podeljena na Dnevih slovenskega turizma, 13.11.2019 v Ljubljani.

Nagrajeni kuhinjski pripomočki

V skupini kuhinjski pripomoček je zlato priznanje prejelo Turistično društvo Podbočje in turistični podmladek za izdelek Podboški cegu – loncenosec. (foto)

Srebrno priznanje je komisija dodelila Domenu Žagarju za izdelek Okrancljajek: lesen pripomoček za okraševanje prehrambenih izdelkov z različnimi motivi. (foto)

Bronasto priznanje pa kj pripadlo Alojzu Kerinu (TD Lovrenc Raka) za izdelek Raška čꞌbula v lončeni posodi. ( foto)

Nagrajeni prehranski spominki

V skupini prehranskih spominkov je zlato priznanje prejela Nika Poslek s.p. za izdelek Žlahtna izabela. (foto)

Srebrno priznanje je komisija dodelila Gašperju Puhanu (Galerija okusov d.o.o.) za izdelek Lojz Lojz čebulna marmelada s timijanom. (foto)

Bronasto priznanje pa si je prislužila Dominika Ros (Domačija Ros) za izdelek Bučni namaz. (foto)

Posebno priznanje za izvirno idejo pa je pripadlo Turističnemu podmladku OŠ Miška Kranjca iz Velike Polane za izdelek Joušof želod. (foto)

Klepet na Naj poti 2023

25. Apr 2024

Renesančna Soteska

23. Apr 2024

Turistično športno društvo Gora znova aktivno!

Turistično športno društvo Gora
23. Apr 2024