Še 100 dni za podpis Zaveze »MANJ plastike, VEČ trajnosti«

Podpisniki zaveze so iz svojega poslovanja izločili najbolj problematične artikle za enkratno uporabo oz. bodo le-to storili do konca leta 2022.

23. september 2022

100 dni pred koncem leta je Zavezo za  »MANJ plastike, VEČ trajnosti«, podpisalo že 100 podpisnikov. Preverite, kdo vse prispeva k čistejšemu planetu. Če vas še ni med podpisniki, je skrajni čas, da pristopite na www.slovenia.info/zaveza

Temelj slovenskega turizma je narava in skrb, da jo ohranimo za naše zanamce, zato vas toplo vabimo k podpisu Zaveze za »MANJ plastike, VEČ trajnosti«Podpisniki zaveze so iz svojega poslovanja izločili najbolj problematične artikle za enkratno uporabo oz. bodo le-to storili do konca leta 2022:

1. plastenke za enkratno uporabo,
  2. plastične kozarce za enkratno uporabo,
  3. plastično embalažo za hrano za enkratno uporabo in
  4. plastično embalažo za enkratno uporabo v hotelskih sobah.

Podpisniki se zavezujejo tudi za delovanje po načelih "Global Tourism Plastic Initiative" ter v danem zaporedju:

• Odpravili bomo vso problematično in nepotrebno plastično embalažo in predmete;
  • Prešli bomo z modelov za enkratno uporabo na modele za večkratno uporabo;
  • Uporabljali bomo plastično embalažo, ki jo je mogoče ponovno uporabiti, reciklirati ali kompostirati, k temu bomo spodbujali dobavitelje;
  • Povečali bomo količine reciklirane vsebine pri plastičnih izdelkih;
  • Vlagali bomo v povečanje stopnje recikliranja in kompostiranja plastike;
  • Poročali bomo o napredku pri doseganju ciljev glede šterih ključnih artiklov za izločitev plastike za enkratno uporabo iz slovenskega turizma.

Za izločanje plastike za enkratno uporabo iz slovenskega turizma smo v preteklem letu združili moči: STO, Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, Turistično gostinska zbornica Slovenije, Sekcija za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije, Turistična zveza Slovenije, Konzorcij Slovenia Green, Združenje JRE Slovenija in Skupnost občin Slovenije.

Vsak ponudnik ali destinacija, ki pri svojem poslovanju že danes ne uporablja navedenih 4 plastičnih artiklov za enkratno uporabo ter vsak ponudnik ali destinacija, ki si prizadeva, da do konca leta 2022 iz svojega poslovanja izloči navedene 4 plastične artikle za enkratno uporabo, je toplo vabljen k podpisu zaveze MANJ plastike, VEČ trajnosti. Ambasador in prvi podpisnik iniciative je kuharski mojster Luka Košir, prejemnik Michelin zvezdice in Zelen Michelin zvezdice 2021 in 2022.

Zdaj je čas za izločanje plastike za enkratno uporabo iz slovenskega turizma!

Obiščite spletno stran TUKAJ in podpišite Zavezo za MANJ plastike, VEČ trajnosti.

Čistilna akcija 2024

Turistično društvo Vinska Gora
06. Apr 2024

Priprava snopov za cvetno nedeljo in izdelava rož iz krep papirja