Kulturno turistično društvo Lipa Vadarci

• 11. jun 2023 12:00 - 11. jun 2023 22:00
  • Kulturno turistično društvo Lipa Vadarci

O nas

KTD "Lipa" Vadarci je bilo ustanovljeno leta 2003 z željo po vzpodbujanju kulturno turistične dejavnosti in tako prispevati k razvoju vasi, ohranjanju čistega in zdravega okolja, narave in
kulturne dediščine ter ljudskih običajev.

Društvo smo poimenovali po stari lipi pri gasilskem domu v Vadarcih. Lipa je bila čaščena v vseh obdobjih človeškega razvoja, od Antike pa vse do danes. Simbolizira vrednote, ki so
vodilo tudi našega društva, zato izbira imena niti ne preseneča. Da bi bilo delovanje našega društva še bolj prepoznavno, smo na vseh vstopih v vas zasadili lipe. Lipe povezujejo s simbolom življenja, z zdravjem in modrostjo. Na klopci pod vaško lipo vsako leto nabiramo cvetove lipe, ki jim pripisujejo številne zdravilne učinke. Cvetove lipe med drugim uporabljamo tudi v čajnih mešanicah.

Z začetkom ustanovitve KTD "Lipa" Vadarci se je oblikovala tudi skupina ljudskih pevk, z namenom ohranjanja ljudskih pesmi in željo, da se vključi tudi mlajša generacija. V skupino so se povezali vsi, ki so imeli voljo do prepevanja ljudskih pesmi, razlika med najmlajšo in najstarejšo članico skupine pa je bila 80 let. Veselje do petja je povezalo tudi 13-člansko skupino družine Svetanič. Pod imenom Družina poje so začeli z vajami petja, ki jih spominjajo na družinska srečanja kot se je pelo doma. Nastopajo na mnogih prireditvah, kjer nas predstavljajo kot KTD "Lipa" Vadarci. Mlajši del skupine Družina poje predstavljajo Mladi upi. Njihovo sodelovanje sega v otroška leta, ko so na domačih odrih začeli s plesom, skeči in deklamiranjem. Rasli so z društvom in svoje znanje bogatili z igranjem različnih inštrumentov ter s petjem vedno popestrijo prireditve tako v občini kot tudi izven nje.

Čajanka pod lipo – vsako leto, drugi teden v mesecu juniju prirejamo tradicionalno prireditev Čajanka pod lipo, s katero želimo ohraniti stare običaje, ko so se ljudje po vaseh družili
pod starimi lipami in prepevali. Prireditev vključuje vse generacije in je namenjena medgeneracijskemu druženju. Na prireditvi ne gre brez domačega lipovega čaja, lipovega likerja in dobrega peciva, ki ga spečejo pridne vaščanke.

Skozi delovanje društva so se že zvrstili številni projekti, delovne akcije, predstavitve, prireditve, obiski, pohodi... Vse v luči kulturno turističnega društva. Skrb za urejene javne površine, ohranjanje naravne in kulturne dediščine ter njene promocije. V sklopu občinskega praznika nam je bila zaupana zvezna prireditev Lipa zelenela je leta 2005 in Pod vaško Lipo 2019. V začetkih delovanja društva smo se udeleževali kulinaričnih razstav za zlato Kijanco, kjer smo s svojimi kuharskimi sposobnostmi pokazali, kaj zmoremo in bili nagrajeni z zlato, srebrno ter bronasto kijanco. Sodelovali smo v oddaji Dobro jutro na TV SLO, na Vaneči, namenjeno promociji Občine Puconci in na Mednarodni razstavi cvetja, ki ne ovene na Pragerskem. Vsako leto sodelujemo na sejmu Agra v Gornji Radgoni in Alpe Adria v Ljubljani z namenom promocije ZKTD Občine Puconci ter KTD "Lipa" Vadarci. Prav tako pa sodelujemo v okviru ZKTD Občine Puconci v projektu TZS »Moja dežela - lepa in gostoljubna«, za katero smo kar tri leta zapovrstjo bili nagrajeni z zlatim, srebrnim ter bronastim priznanjem za svoje delo na področju najbolj urejene javne površine ter tematske okrasitve v občini.

Verjamemo, da s skupnim sodelovanjem lahko dosežemo več in da se da v današnjih časi marsikaj narediti, če je le dobra volja. Te pa nam resnično ne manjka.

Ob praznovanju 20 letnice delovanja društva, smo oblikovali bilten, v katerem smo prikazali delovanje društva od njegovih začetkov pa vse do danes in ga najdete na sledeči povezavi: Bilten KTD "Lipa" Vadarci 2003 - 2023