Izjave za javnost

Z akcijo Moja dežela – lepa in gostoljubna do novih namigov za izlet po meri domačinov

Strokovna komisija natečaja Moja dežela – lepa in gostoljubna je včeraj začela z ocenjevanjem, ki bo trajalo celo poletje.

13. julij 2023

Turistična zveza Slovenije kot krovna organizacija prostovoljcev v turizmu že skoraj 120 let skrbi za urejenost lokalnega okolja in spodbuja gostoljubnost do obiskovalcev. Med drugim z državno akcijo Moja dežela – lepa in gostoljubna, ki letos potekala že 32. leto zapored. Z njeno pomočjo bomo tudi letos odkrivali najlepše slovenske skrite bisere in vam vsak teden postregli nov namig za izlet po meri domačinov.

»Strokovna komisija natečaja prebrska vsak kotiček očarljive Slovenije, da bi vam omogočila nepozabno doživetje. Kot varuhi bogate slovenske dediščine iščemo destinacije, ki ohranjajo svojo kulturno avtentičnost. Ti skriti biseri prepletajo tradicijo, lokalne običaje in folkloro ter obiskovalcem omogočajo, da se resnično potopijo v srce in dušo slovenske kulture. Odkrijte starodavne obrede in tradicionalne obrti in uživajte v okusih stoletij starih receptov, ki se prenašajo iz generacije v generacijo,« je povedala Karmen Burger, glavna sekretarka Turistične zveze Slovenije.

Naj tematske poti

V okviru akcije Moja dežela – lepa in gostoljubna iščemo tudi najboljše tematske poti, ki so pomembne tako z vidika varstva narave kot razpršitve turističnih tokov. »Imamo kar 700 poti, kar je približno 5,600 kilometrov. V Sloveniji jih ocenjujemo že od leta 2011. V tem času smo jih pregledali že 500. Skozi tematske poti lahko vidimo fantastičnost Slovenije. Za te poti želimo vzpostaviti enoten register in zagotoviti sistemsko financiranje,« je poudaril Jože Prah, koordinator tematskih poti in podpredsednik Turistične zveze Slovenije. Kot primer dobre prakse je izpostavil planinske poti, saj jih je registriranih že 10 tisoč kilometrov. Za njihovo vzdrževanje je bilo letos prvič namenjenih 400 tisoč evrov državnega denarja.

Moj-izlet.si

Za uporabnikom prijazno odkrivanje skritih kotičkov Slovenije je Turistična zveza Slovenije pred poletno turistično sezono poskrbela z novim digitalnim produktom - Moj izlet.si, ki omogoča načrtovanje še neodkritih doživetij in vročih destinacij iz vsakoletnega natečaja Moja dežela lepa in gostoljubna. »Aplikacija Moj izlet (https://moj-izlet.si) izstopa iz množice konkurenčnih aplikacij na področju potovanj iz več razlogov: ima eno najbolj obsežnih baz podatkov o lokalnih znamenitostih, doživetjih, pohodnih poteh in drugih koristnih informacijah, omogoča popolno prilagoditev izleta glede na individualne želje in interese uporabnikov, je enostavna za uporabo, saj se ponaša z intuitivnim vmesnikom, ki omogoča enostavno in brezhibno uporabo. Uporabniki lahko preprosto prenesejo izlet v mobilno aplikacijo in imajo vse potrebne informacije pri roki,» je povedal Aleš Horvat iz podjetja Emporij, ki je aplikacijo tudi razvilo. Aplikacijo smo razvili v sklopu projekta Digitalizirajmo lokalno turistično ponudbo, ki jo sofinancira Ministrstvo za javno upravo.

Vse popotnike vabimo, da čez poletje sledite objavam Turistične zveze Slovenije, saj bomo vsak teden razkrili nov namig za izlet po meri domačinov.  Kot prvo destinacijo priporočamo obisk Grosuplja, znanega kot: "Zeleni prag prestolnice". V Ljubljani se v zadnjem času soočajo z ogromnim obiskom,  Turistična zveza Slovenije pa je aplikacijo razvila tudi s ciljem razpršitve slovenskih turističnih tokov in promocije manj znanih turističnih destinacij.

Špan Center mobilnosti

Strokovna komisija natečaja Moja dežela – lepa in gostoljubna je včeraj začela z ocenjevanjem, ki bo trajalo celo poletje. Za udobno, prijetno in varno ocenjevalno izkušnjo skrbijo pri Špan Centru mobilnosti, kjer so nam omogočili sponzorski najem avtomobilov, ki jih boste prepoznali po nalepki Turistična zveza Slovenije in sloganu Turizem smo ljudje.

Do sredine septembra bodo prečesali Slovenijo in ocenili 35 izletniških točk, 21 izletniških krajev, 28 mest ter 19 jeder, 8 turističnih krajev, 8 zdraviliških krajev, 10 mladinskih prenočišč, 18 kampov in glampingov ter  26 tematskih poti.

Fotografije naše komisije v vašem kraju nam lahko pošljete na: info@turisticna-zveza.si in skupaj s ključnikom (#) vašega kraja jo bomo objavili na našem FB in Instagram profilu.

Slovesna podelitev priznanj pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije Nataše Pirc Musar bo potekala v okviru Dnevov slovenskega turizma med 13. in 15. novembrom 2023 v Novi Gorici.

28. Srečanje turističnih društev Obvodnih krajev Slovenije

26. Apr 2024

Najmlajši navdušili z uporabnimi izdelki iz plastike

26. Apr 2024