Baška grapa - gorniška vas

Članice omrežja med drugim razvijajo turizem, ki temelji na doživljanju in opazovanju narave, s poudarkom na pohodništvu in dejavnostih, ki ne zahtevajo velike turistične infrastrukture, gorsko kmetovanje in gozdarstvo z lokalnimi produkti in proizvodi, varovanje narave in pokrajine, trajnostno mobilnost, ohranjen in živ karakter gorskih vasi.

11. Dec 2024

Deli s prijatelji

Baška grapa je 10.12. 2024 prejela dobila naziv Baška grapa – gorniška vas.  V prostorih Avstrijske planinske zveze v Innsbrucku je potekala uradna predstavitev Baške grape kot kandidatke za vključitev v mednarodno mrežo Gorniških vasi. Nosilec mednarodnega projekta je Avstrijska planinska zveza (ÖAV), članice pa planinske zveze Južne Tirolske (AVS), Nemčije (DAV), Italije (CAI), Švice (SAC) in Slovenije (PZS).  Članice omrežja v praksi udejanjajo trajnostni razvoj in cilje ter protokole Alpske konvencije, med drugim turizem, ki temelji na doživljanju in opazovanju narave, s poudarkom na pohodništvu in dejavnostih, ki ne zahtevajo velike turistične infrastrukture, gorsko kmetovanje in gozdarstvo z lokalnimi produkti in proizvodi, varovanje narave in pokrajine, trajnostno mobilnost, ohranjen in živ karakter gorskih vasi.


 

V uvodnem nagovoru je župan Občine Tolmin Alen Červ izpostavil, da projekt že krepi lokalno skupnost, povezuje naselja ter ustvarja temelje za trajnostno prihodnost v skladu z vrednotami Gorniških vasi in cilji Alpske konvencije. Izrazil je veselje nad sodelovanjem pri tem pomembnem koraku za Baško grapo in Občino Tolmin. Predstavitev Baške grape je poleg županovega pozdravnega nagovora nadgradila še projekcija Baške grape in promocijski filmček o teku in pohodništvu na Črno prst. Na koncu predstavitve se je predstavila ideja o možnosti nakupa popotne palice za obiskovalce gorniških vasi. Nanjo bi lahko zbirali lesene ploščice z imeni posameznih vasi in bi bile na voljo v vsaki Gorniški vasi, ki jo obiskovalec obišče. Predsednik Planinskega društva Podbrdo je primer takšne pohodniške palice podaril predsedniku mednarodnega upravnega odbora Gorniških vasi.

Župan Občine Tolmin, Alen Červ: »Vključitev v skupnost Gorniških vasi sprejemamo s ponosom in veliko odgovornostjo. Dobili smo formalno podlago za usmerjanje razvoja Baške grape v sonaravno smer, ki upošteva nosilno zmogljivost narave in tradicijo lokalnega okolja.«

Predstavitve so se udeležili: župan Občine Tolmin Alen Červ, vodji projekta člana Planinskega društva Podbrdo Tomaž Štenkler in Alenka Zgaga, turistična vodnica Mateja Kregar Gliha ter predstavnika Planinske zveze Slovenije Miro Eržen (vodja projektov) in Dušan Prašnikar (strokovni sodelavec).

Delovna skupina projekta Baška grapa Gorniška vas je v letu 2024 izvedla naslednje aktivnosti  v zvezi s potrditvijo kandidature v mrežo Gorniških vasi: pripravila vso zavezujočo korespondenco  v zvezi s kandidaturo, ustvarila spletno stran Baskagrapa.si, facebook in instagram profil, pripravila vsebino brošure Baška grapa (ki bo izšla v letu 2025 v več jezikih), oblikovala spominke »Baška grapa«, v teku pa je tudi  evalvacija strategije trajnostnega razvoja Baške grape iz leta 2014.

V letu 2025 bo potrebno oblikovati brošuro, pridobiti partnerje mreže Gorniške vasi v Baški grapi ter pripraviti slavnostno prireditev v Baški grapi za vstop v mrežo Gorniških vasi. 

 

Oglejte si tudi

Trendi na področju "food designa" & UI v gostinstvu in turizmu.

13. Jan 2025

Se vidimo v Centru Rog, kjer bomo skupaj mešali zgodovino, stile in okuse!

20. Dec 2024

Izšle so Gasparijeve voščilnice

25. Nov 2024

Pridobite svojo Člansko Kartico

Članska kartica

Prijavite se na naše E-novice

Prijava na e-novice