Psoglavski dnevi 2024
- 28. jun 2024 20:00 - 30. jun 2024 21:00
- Turistično društvo Sodražica
Turistično društvo Sodražica je deluje od leta 1958, glavna dejavnost društva pa je organiziranje tri dnevne prireditve Psoglavski dnevi, katera poteka tradicionalno zadnji vikend v juniju.
Tradicionalni Psoglavski dnevi v Sodražici sodijo v sklop »dni dediščine«, ki imajo v prvi vrsti izobraževati domačo in tujo javnost z raznolikimi sestavinami kulturne, posredno pa tudi naravne dediščine na območju Sodražice ter s tem povečati njeno razpoznavnost. Prireditev ima namen povečati turistični obisk in spodbuditi večje turistično zanimanje za naše suhorobarsko območje. Istočasno predstavlja podporo promocijskim in tržnim aktivnostim k projektu »Po poteh dediščine« h kateremu je občina Sodražica pred nekaj leti pristopila skupaj še s 14 drugimi občinami. Prav tako prireditev pomaga k promociji geografske označbe »Ribniška suha roba«, saj poizkuša oživiti ali ohraniti že skoraj pozabljena znanja in spretnosti izdelovanja suhe robe in vzpodbuditi tradicijo suhorobarskih panog. S prireditvijo ne želimo zgolj prikazati kulturne dediščine, ki je značilna za neko zgodovinsko obdobje teh krajev, pač pa zdramiti motive za razmislek o novih oblikah ustvarjalnosti, ki jih na tem prostoru še kako primanjkuje. Prireditev Psoglavski dnevi poživijo dogajanje v Sodražici, saj je to edina priredite, s katero se želi kraj Sodražica s svojimi kulturno-etnološkimi zanimivosti predstaviti širšemu občinstvu; podrobnejše usmeritve in nasvete glede razvoja prireditve pa nam je podal dr. Janez Bogataj. Petkova prireditev »Psoglavska noč«, je namenjena mladim in mladim po srcu in duši, ki se radi zabavajo pozno v noč). V soboto poteka »Dan športa« (čez dan poteka turnir ekip malega nogomet, odbojkarski turnir in košarkaški turnir. Dan športa je namenjen športnikom in vsem, ki se rekreacijsko ukvarjajo s športom različnih panog), zvečer pa prireditev »Večer na trgu« - gledališko-pevski prikaz šeg in navad značilnih za sodraški konec.
Na osrednji kulturno-etnološki prireditvi »Tržni dan«, so predstavljene domače obrti (lončarstvo, pletarstvo, zobotrebčarstvo…)značilne za te kraje. V kulturno-etnološkem delu prireditve nastopajo in se predstavijo domače in gostujoče skupine (Klub harmonikarjev Urška, Šedržanke-Sekcija turističnega društva Sodražica, Društvo mažoret Sodražica, KUD ribniški pihalni orkester, Klub harmonikarjev Urška…), ves dan pa poteka trgovanje na etnoloških, ekoloških in komercialnih stojnicah, v popoldanskih urah sledi koncert nadodno-zabavnega ansambla. Tržni dan je namenjen najširšim skupinam ljudi, še zlasti pa vsem, ki jih zanima kakovosten prikaz starih kmečkih in suhorobarskih obrti ter obujanju starodavnih trgovskih oz. sejemskih tradicij; obiskovalci se bodo lahko poizkusili v izdelovanju lesenih in lončarskih izdelkov.
Prireditev se dogaja na širšem območju trga v Sodražici, zadnjo nedeljo v juniju in predstavlja osrednjo turistično prireditev v občini. Svoje korenine išče v nekdanjih tedenskih semanjih dnevih, ki so Sodražanom pomenili možnost pridobitve življenjsko potrebnih dobrin, kot tudi priložnost blagovne menjave v največji meri izdelkov suhe robe, ki se izdelovala na tem področju. Etnološko-kulturni del prireditve Tržni dan je vpet v dogajanje »Psoglavskih dnevov«.
Od leta 2005, ko se Tržni dan organiziral prvič, so nas z govori počastili:
Pod okriljem Turističnega društva Sodražica do leta 2008 deluje tudi sekcija "Šedržanke". V sekcijo so vključene dekleta in žene sodraške občine. Namen sekcije je druženje - torej medsebojno povezovanje ter sodelovanje na raznih prireditvah, ki potekajo v okviru občine in izven in tako opozoriti na Sodražico in okoliške kraje ter na delo in življenje ljudi, ki živijo v teh krajih.
Dejavnost oz. delovanje se ne da opredeliti z eno besedo, kot npr. podeželske žene, gospodinje… itd., ker skupina uporablja talente, ki jih imajo članice in na tak način kot posameznice, zato na delavnicah tudi spečejo ali skuhajo in ustvarjajo na delavnicah, kot je npr. peka peciva, izdelovanje adventnih venčkov, barvanje pirhov, vezenje in podobno. Člani se podajo tudi na izlet, kjer skupaj odkrivajo in spoznavajo lepote Slovenije. S tega razloga so si tudi izbrale ime sekcije - kar preprosto Šedržanke.
Miklošičeva 38, 1000 Ljubljana